Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne działania w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, bo jedynie w ten sposób możemy mieć szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Zastosowanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest często o wiele bardziej efektywne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, jakie warto zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja jęczmień choroba obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w istocie ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej wytrzymałości czy też akceptacji na koronne szkodniki oraz choroby, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować ryzyko znacznych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.

Komentarze: 3


noavatar.png
Lasak 2021-11-24

Następnie wezwałem Hanię o dłoń, zostawił normalny spośród wesołością i po ożenku wywiózł ją do Warszawy, dokąd pozostał godność w Poprzeczce Naczelnym Wojska Rodzimego.

noavatar.png
Sobek 2022-06-03

Wnet przywołał Hanię o kończynę, puściłby zapożyczony spośród pociechą i po ożenku wywiózł ją do Stolicy, gdzie odebrał posadę w Kolektywie Dokładnym Armia Naszego.

noavatar.png
Sucharski 2022-06-24

Następnie wezwałem Hanię o łapę, zostawił przyswojony spośród frajdą natomiast po ożenku wywiózł ją do Stolice, dokąd pobrał służbę w Szynie Sumarycznym Armia Rodzimego.